Przejdź do treści strony
Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image Featured Image

unia

Starożytne cywilizacje i piwo?

  • Dodano:

Piwo jest jednym z najstarszych trunków alkoholowych wytwarzanych przez człowieka. Obecnie po wodzie i herbacie jest to najczęściej wypijany napojów na świecie. Historycy uważają, że już 10000 lat p.n.e. zaczęto wytwarzać pierwsze prymitywne piwo.

Początki piwa

Tworząc pierwsze piwo łączono dwa podstawowe składniki chleb i wodę, dzięki którym zachodzi proces fermentacji alkoholowej. Powstały napój był konsystencji papki, niezbyt dobry, lecz pożywny i zawierał alkohol. Nie wiadomo dokładnie czy ludzie, którzy piekli chleb znali też piwo, pierwsze pisemne wzmianki pojawiają się u Sumerów.

Pierwsze piwo pili Sumerowie

tabliczka

Najstarsze odnalezione dokumenty świadczące o produkcji piwa pojawiają się w starożytnej Mezopotamii. Gliniane tabliczki, które odnaleziono datowane są na około 4000 lat p.n.e. i zawierają rysunki oraz teksty opisujące proces warzenia piwa, które nazywano Sikaru – boski napój. Z dostępnych dokumentów dowiadujemy się, jaki był przepis Sumerów na piwo . W glinianych naczyniach wodę łączono z plackami chleba. Placki wytwarzane były z wysuszonych ziaren jęczmienia i pszenicy z dodatkiem soku z daktyli lub miodu. Całość gotowano dodając rozmaryn lub owoce, tak przygotowany trunek był poddawany procesowi fermentacji. Powstałe piwo nie było filtrowane, przez co pływały w nim resztki chleba, lub owoców dlatego spożywano je z wykorzystaniem trzcinowych rurek. Ciekawostka jest to, że Sumerowie wytwarzali dwa rodzaje piwa. Mocne, ciemne piwo dla mężczyzn i lekkie pszeniczne dla kobiet.

Rozkwit piwowarstwa w Babilonie

babilon

O ile prekursorami piwa byli Sumerowie, tak Babilończycy, którzy byli spadkobiercami ich kultury zaczęli rozwijać sztukę piwowarstwa. Warzyli oni piwa jasne, ciemne, czerwone, na bazie jęczmienia, pszenicy, orkiszu do tego piwa mieszane, a także z dodatkiem syropów owocowych. Jako pierwsi w historii użyli chmielu do poprawienia smaku. Piwowarstwo w starożytnym Babilonie, cieszyło się bardzo dużą popularnością, świadczyć może o tym fakt, że każdemu z obywateli przysługiwały trzy litry piwa dziennie, a osoby zajmujące się produkcją były zwolnione ze służby wojskowej oraz zajmowały się leczeniem chorych. Nawet w słynnym kodeksie Hammurabiego pojawiają się cztery paragrafy dotyczące piwa.

Pierwszy browar wśród piramid

egipt

Kolejną z wielkich cywilizacji, w której piwo odgrywało dużą rolę był starożytny Egipt. Dla mieszkańców, wraz z chlebem był to podstawowy składnik pożywienia oraz jeden z ważniejszych darów składanych zmarłym do grobu. Nie oznacza to jednak, że Egipcjanie chodzili „podchmieleni”, cały dzień, piwo zawierało niewielka ilość alkoholu i traktowane było jako pożywny napój bogaty w kalorie i proteiny. Również w Egipcie odnaleziony został najstarszy browar na świecie. Pomieszczenie z sześcioma kadziami, o łącznej pojemności około 390 litrów, datowane jest na 3700 rok p.n.e. Faraonowie nie ograniczali się tylko do jednego browaru, znaleziska potwierdzają, że znajdowało się tam całe centrum browarnicze, w skład którego wchodziło sześć mniejszych browarów. Egipcjanie posiadali kilka rodzajów piwa, wśród nich znajdowały się między innymi: „zythum” jedno z najpopularniejszych z dodatkiem soku daktylowego, „dizythum” mocne piwo 10-15% alkoholu oraz słodkie „karmi”.

Jak widać historia piwa zaczyna się dużo wcześniej, niż można by przypuszczać, bez wątpienia oznacza to, że jest to trunek wyjątkowy, chętnie spożywany już od najdawniejszych czasów. W karczmie Zadyma, zajmujemy się warzeniem piwa według tradycyjnych receptur z wykorzystaniem najlepszych składników oraz dodatków, dzięki czemu uzyskujemy ten wyjątkowy smak.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_piwa

Galeria Zadyma

Wpisy w naszej księdze

  • 1
  • 2
  • 3
Poprzedni Następny
Sample Image

Modna strefa

Ewa Minge

Swoją obecnością w naszej karczmie zaszczyciła nas również Pani Ewa Minge, pozostawiając w księdze robiący wrażenie, mały pokaz swojego warsztatu z życzeniami dla Zadymy. Oby nasza karczma dawała inspirację...

Sample Image

Niezła Zadyma!

Marcin Prokop

Naczelny gazety, felietonista, publicysta, prezenter, osobowość telewizyjna, przystojniak i jak widać niezły rysownik. W naszej księdze gości, zamiast używać słów, pozostawił zabawny rysunek. Liczymy, że po kolacji u nas, jego...

Sample Image

All Staff in Zadyma

Joseph Seeletso

I wish all of you happy Cooking with local products and Super Service. Great Mutton Sausage even very delicious.

Zapraszamy serdecznie do karczmy Zadyma, która jest pierwszym na Podhalu regionalnym browarem, produkującym własne, niepowtarzalne w smaku, naturalne i najwyższej jakości piwo. Zadyma to nie tylko browar ale i...

Czytaj więcej

Aktualności

poniedziałek 30 październik 2023

Niezapomniany S…

Przeżyj wyjątkową noc razem z zespołem Anonym!

poniedziałek 30 październik 2023

Andrzejki 2023 …

Niesamowita zabawa Andrzejkowa z zespołem Śtuderanci!

Godziny otwarcia

  • Poniedziałek:kuchnia do 22:0011:30 - 22:00  -  
  • Wtorek:kuchnia do 22:0011:30 - 22:00  -  
  • Środa:kuchnia do 22:0011:30 - 22:00  -  
  • Czwartek:kuchnia do 22:0011:30 - 22:00  -  
  • Piątek:kuchnia do 22:0011:30 - 22:00  -  
  • Sobota:kuchnia do 23:0011:30 - 24:00  -  
  • Niedziela:kuchnia do 22:0012:00 - 22:00  -  

unia


Operacja„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja mająca na celu zakup innowacyjnych maszyn i urządzeń pozwalających na uruchomienie produkcji win owocowych poprzez wdrożenie nowej technologii produkcji oraz wprowadzenie rozwiązań przeciwdziałających zmianom klimatu współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.


unia