Pizze wszyscy znają, lecz od czego to się zaczęło...
- Dodano:
Pieczony drożdżowy placek, pachnący sos pomidorowy, zioła, ser mozarella oraz ulubione dodatki, wszystko to rozpływa się w ustach. Pizzy nie trzeba nikomu przedstawiać, jest to jedno z najchętniej spożywanych dań na świecie. Gdy doczytacie do końca ten tekstu na świecie zostanie zjedzonych ponad 21 tysięcy kawałków pizzy.
Większość osób bez wahania wskazało by Włochy jako ojczyznę pizzy, prawdą jest, że to właśnie tam prosty wypiekany placek stał się prawdziwym przysmakiem oraz, to że powstały tam pierwsze pizzerie na kształt tych, które znamy dziś. Lecz historia pizzy zaczyna się dużo wcześniej, przekazy o tym daniu pojawiają się w starożytnej Gracji a nawet u Egipcjan.
Starożytni Egipcjanie wytwarzali cienkie chlebowe placki, które były podstawą wyżywienia ludności. Do przygotowania służyły specjalne piece, gdzie na rozgrzanym płaskim kamieniu wypiekano placki. Pierwowzór pizzy podawali także starożytni Grecy, były to płaskie chleby posmarowane oliwą, z czasem dodawano do nich czosnek oraz różnego rodzaju zioła. Podobnie jak w Egipcie była to podstawa pożywienie ubogiej ludności ze względu na prostotę oraz niskie koszty. To właśnie z Grecji pizza trafiła do Rzymian, lecz również i tam te chlebowe placki stanowiły głównie danie dla osób mniej zamożnych.
Początek popularności można zawdzięczać również odkryciom Kolumba, a dokładniej chodzi o przywiezione zza oceanu warzywa, głównie pomidory, które od XVII wieku były masowo importowane z Ameryki do Europy. Warzywa te zyskały dużą popularność na starym kontynencie, zaczęto je dodawać również do wypiekanych placków, z czasem powstał z nich sos, używany do dzisiaj. Dzięki bogatszemu smaku dnie to zyskiwało coraz większą popularność.
Najbardziej znaną na świecie pizzą, która dała początek tej znanej do dziś jest „Margherita” to właśnie ona zapoczątkowała modę na pizza, w samych Włoszech, jak i później na świecie. „Margherita” powstała w 1889 roku na cześć włoskiej królowej Małgorzaty z dynastii Sabaudzkiej. Jej twórcą był piekarz Raffaele Esposito, miał on przygotować pizze specjalnie dla królowej, która w tym czasie odwiedzała Neapol. Połączył on prostotę regionalnych przysmaków, nawiązując przy tym do kolorystyki flagi Włoch. I tak za zielony kolor odpowiadała bazylia, biały był to sera mozarella, a czerwony sos pomidorowy, całość nazwał „Margherita” co po włosku oznacza Małgorzata. Danie Esposito bardzo zasmakowało królowej i dzięki temu włoska pizza zaczęło swoją karierę.
Dziś pizze znają wszyscy, jest to jedno z najpopularniejszych dań na świecie, ciężko znaleźć kraj w, którym nie było by choć jednej pizzeria. Przez lata powstało wiele odmian dzięki dodatkom, z którymi jest serwowana, bez wątpienia dzięki temu pizza zawdzięcza swą popularność, każdy dodaje do niej to co lubi, a podstawą to tego jest klasyczna „Margherita”.
Pizza w Zadymie przygotowywana jest według tradycyjnych receptur, trzy podstawowe kolory bazylia, ser, i sos pomidorowy stanowią podstawę, a dzięki licznym dodatkom każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do spróbowania.